Neįgaliesiems aktyviai keliant bei svarstant jų aprūpinimo techninės pagalbos priemonėmis problemas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sudarytoje darbo grupėje įsiklausyta į šios technikos vartotojų nuomonę bei pasiūlymus ir dar kartą peržiūrėtos jų aprūpinimo techninėmis pagalbos priemonėmis galimybės, jos papildytos naujomis nuostatomis. Taigi nuo šių metų sausio įsigaliojo nauja neįgaliųjų aprūpinimo techninės pagalbos priemonėmis ir šių priemonių įsigijimo išlaidų kompensavimo tvarka. Kokiomis naujovėmis ji pradžiugins neįgaliuosius, kuo bus jiems palankesnė? Apie tai kalbamės su Techninės pagalbos neįgaliesiems centro prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (TPNC) Metodinio skyriaus vedėja Dovile Sabaliauskaite.
– Naujoji tvarka numato galimybės techninės pagalbos priemones įsigyti didesniam skaičiui asmenų. Kokias negalias ar sveikatos sutrikimų turintys asmenys galės gauti techninės pagalbos priemones ir kokias?
– Techninės pagalbos priemonių naudotojų ratas išsiplėtė numačius galimybę gauti priemonę laikinam naudojimui, pavyzdžiui, po klubo sąnario endoprotezavimo operacijos. Laikinai (2-3 mėn.) išduodamomis priemonėmis galės pasinaudoti: asmenys iki 18 metų, kuriems nustatytas neįgalumo lygis; asmenys iki 18 metų, turintys judesio raidos sutrikimų (kol jiems neįgalumas dar nenustatytas); asmenys, vyresni nei 18 metų, kuriems nustatytas darbingumo lygis bei senatvės pensijos amžių sukakę asmenys.
Be to, neįgaliųjų aprūpinimo tvarka apima ne vien judėjimo, bet ir regos bei klausos negalią turinčius asmenis. Labiausiai išplėstas regos techninės pagalbos priemonių sąrašas, į kurį įtraukta akliesiems ir silpnaregiams skirta programinė įranga. Iki šiol buvo tam tikrų apribojimų dėl amžiaus, kurie dabar sušvelninti.
Tačiau tai nepasakytina apie dirbančius darbingus asmenis, patyrusius vienokią ar kitokią traumą, dėl kurios laikinai (2-3 savaitėms) prireikia, pavyzdžiui, ramentų ar neįgaliojo vežimėlio. Nors TPNC sulaukia piktokų tokių žmonių skambučių, vis dėlto svarbu pažymėti, kad šios priemonės nemokamai suteikiamos tik neįgaliems asmenims.
– Naujojoje tvarkoje numatyti ilgesni techninės pagalbos priemonių naudojimo terminai. Kodėl, kokioms priemonėms ir kiek jie pailginti?
– Skelbiami viešųjų pirkimų konkursai leidžia TPNC nupirkti tikrai kokybiškas priemones. Praktika parodė, kad atsakingai naudojantis, jos susidėvi vėliau, nei buvo nurodyti jų naudojimo terminai. Todėl buvo nuspręsta metais pailginti šiuos terminus. 5-erius metus naudotas universalaus tipo neįgaliojo vežimėlis nuo šiol turės tarnauti 6 metus, dėl naujo aktyvaus tipo vežimėlio bus galima kreiptis ne po 4-erių, kaip iki šiol, o po 5-erių metų. Iki 6-erių metų pailginti ir abiem rankomis valdomų neįgaliųjų vežimėlių su varomaisiais priekiniais ratais bei neįgaliųjų vežimėlių, skirtų specialioms reikmėms (dušui, tualetui ir pan.) naudojimo terminai. Naujus techninės pagalbos priemonių naudojimo terminus galite rasti mūsų interneto svetainėje www.tpnc.lt
– Nuo šių metų atsirado techninės pagalbos priemonių, kurias įsigyjant numatytos priemokos. Kokioms priemonėms ir kokio dydžio priemokos bus taikomos?
– Priemokos bus taikomos už rankomis ar automatiškai reguliuojamas lovas bei kojomis minamus triračius. Norėdami įsigyti šias priemones, neįgalieji turės sumokėti Centrui 10 proc. naujos priemonės kainos arba jos likutinės vertės (kai skiriama naudota priemonė), apskaičiuotos priemonės išdavimo dieną. Šis reikalavimas netaikomas tik labdaros būdu gautoms priemonėms.
Patirtis rodo, kad minėtos priemonės ne visuomet tikslingai naudojamos, todėl įvedus pakeitimus tikimasi didesnės specialistų, skiriančių priemones, ir jas naudojančių žmonių atsakomybės. Pasiūlymą dėl priemokų už technines pagalbos priemones darbo grupė pateikė beveik vienbalsiai, remdamasi gyvenimiška ir praktine darbo patirtimi, kad nemokamas daiktas yra menkai vertinamas, dažnai guli nenaudojamas. Be to, nereti atvejai, kai, pavyzdžiui, reguliuojamos lovos, skiriamos asmenims, kuriems pagal jų medicininę bei fizinę sveikatos būklę jos nepriklausytų.
Noriu pažymėti ir dar vieną svarbų dalyką. Iki šių metų neįgalieji, kuriems nustatytas nuolatinės slaugos poreikis, galėjo gauti ir funkcinę lovą, ir aktyvaus tipo vežimėlį. Dabar ši nuostata pakeista. Darbo grupei nutarus, kad šie du dalykai yra nesuderinami, apsispręsta, jog slaugomam žmogui gali būti skirta reguliuojama lova ir elektrinis vežimėlis.
Už minėtas priemokas gautos lėšos bus panaudojamos judėjimo techninės pagalbos priemonių remontui bei kitoms techninės pagalbos priemonėms įsigyti.
– Pasikeitė ir priemokos dydis, įsigyjant elektrinį vežimėlį.
– Taip, iki šių metų įsigydamas elektrinį vežimėlį asmuo turėjo sumokėti 5 proc. tokio vežimėlio kainos. Dabar, suvienodinus visas priemokas, už įsigyjamą elektrinį vežimėlį reikės mokėti 10 proc. naujo elektrinio vežimėlio kainos arba 10 proc. kito asmens grąžinto ir atnaujinto vežimėlio likutinės vertės, nustatytos jo išdavimo dieną. Tokio pat dydžio priemoka numatyta ir už elektrinio vežimėlio remontą.
– Sumažėjo ir kai kuriems gaminiams (pvz., skuteriams) iki šiol skirtos kompensacinės išmokos. Kodėl taip nuspręsta?
– Kompensuojama skuterių įsigijimo suma sumažinta atsižvelgiant į nedidelį šių priemonių poreikį (pernai dėl skuterių kompensacijos kreipėsi 17 asmenų), be to, jos nepakeičia būtiniausių kasdien naudojamų priemonių, pavyzdžiui, vežimėlio. Buvo svarstyta skuterius apskritai išbraukti iš kompensuojamų priemonių sąrašo, tačiau vis dėlto nuspręsta tik nuo 3 tūkst. iki 1 tūkst. litų sumažinti jų kompensacijos dydį.
– Naujoje tvarkoje neįgaliems asmenims pirmiausia siūlomos jau naudotos techninės pagalbos priemonės. Ar taip padaugėjo grąžinamos technikos?
– Ir užsienio, ir mūsų šalies patirtis rodo, kad gaminamos vis kokybiškesnės neįgaliesiems skiriamos techninės pagalbos priemonės, jos ilgiau tarnauja. Švedijoje susigrąžinama ir atnaujinus vėl skiriama žmonėms iki 50 proc. priemonių. Lietuvoje taip pat daugiau kaip 40 proc. techninių pagalbos priemonių sugrąžinama antram gyvenimui. Juk pagrindinis valstybės tikslas – ne kad neįgaliajam patiktų vežimėlio spalva, o kad jis kompensuotų žmogaus negalią, suteiktų galimybių judėti. Todėl, jeigu suremontuotas, atnaujintas vežimėlis atitinka neįgalaus žmogaus medicininius ir fizinius poreikius, pirmiausia jis ir siūlomas. Tokios priemonės atsisakęs neįgalusis bus įrašomas į asmenų, pageidaujančių įsigyti techninės pagalbos priemonę, eilės pabaigoje.
Nepaisant to, kad bendras neįgaliųjų skaičius beveik nesikeičia, techninės pagalbos priemonių poreikis nuolat auga. Matyt, kuo daugiau žmonės gauna informacijos, drąsiau jas naudoja, tuo įvairesnių jų nori. Neįgaliajam jau neužtenka vienos ar dviejų priemonių, jis nori gyventi oriau, patogiau. O tam reikia lėšų. Todėl ir stengiamasi jas optimaliai naudoti, su tais pačiais ištekliais patenkinti daugiau poreikių, suteikti žmogui įvairesnių galimybių.
– Dar viena labai svarbi naujovė – tai išplėstos galimybės techninės pagalbos priemonių įsigyti įvairesniais būdais.
– Nuo šių metų sausio 1 d., priklausomai nuo priemonės rūšies, neįgalieji TPNC siūlomą priemonę gali gauti gyvenamosios vietos savivaldybės įstaigoje ar Centro teritoriniame padalinyje, įsigyti ją savo lėšomis iš tiekėjų ir gauti įsigijimo išlaidų kompensaciją bei įsigyti priemonę įmonėje, už kurią Centras kompensuos įmonei, su kuria bus sudaręs sutartį dėl išlaidų kompensavimo už asmenų įsigytas naujas techninės pagalbos priemones.
– Dėkoju už naujos neįgaliųjų aprūpinimo techninės pagalbos priemonėmis tvarkos pristatymą. Kitame „Bičiulystės“ numeryje skaitytojams pateiksime detalesnį Jūsų komentarą apie naujas galimybes techninės pagalbos priemonę įsigyti tiesiai iš ja Lietuvoje prekiaujančių įmonių (www.enijona.lt).
Aldona MILIEŠKIENĖ
Bičiulystė, 2011, Nr. 3; www.biciulyste.lt
|