Lietuvių | English | Русский | Svetainės medis

NSĮS narių įmonėse dirba 972 neįgalieji Tinklalapis atnaujintas 2012-01-09


TEKSTO DYDIS A A A

Apie NSĮS    Naujienos        SIŪLOME DARBĄ    Naudingos nuorodos    Statistinė informacija    Klausimai-atsakymai    Kontaktai    Vykdomi projektai    NSĮS sukurtas filmas   
 

 

NSĮS nariai:
  Pagal įmonės pavadinimą  
 
  Pagal veiklos sritį  
 
IĮ "Eurotela"
Apie įmonę
Paslaugos
Patirtis
Rekomendacijos
Kontaktai
 
UAB "Languvita"
Apie įmonę
Paslaugos
Patirtis
Rekomendacijos
Kontaktai
 
UAB "Linkris"
Apie įmonę
Paslaugos
Patirtis
Rekomendacijos
Kontaktai
 
VšĮ "Socialinių projektų centras"
Apie įmonę
Paslaugos
Patirtis
Rekomendacijos
Kontaktai
 
UAB "Klaipėdos banga"
Apie įmonę
Paslaugos
Patirtis
Rekomendacijos
Kontaktai
 
UAB "Informacijos saugumo agentūra"
Apie įmonę
Paslaugos
Patirtis
Rekomendacijos
Kontaktai
 
UAB "Saberta"
Apie įmonę
Paslaugos
Patirtis
Rekomendacijos
Kontaktai
 
UAB "Elkada"
Apie įmonę
Paslaugos
Patirtis
Rekomendacijos
Kontaktai
 
UAB "Metras"
Apie įmonę
Paslaugos
Patirtis
Rekomendacijos
Kontaktai
 
UAB "Atropa"
Apie įmonę
Paslaugos
Patirtis
Rekomendacijos
Kontaktai
 
UAB "Verslo bitė"
Apie įmonę
Paslaugos
Patirtis
Rekomendacijos
Kontaktai
 
UAB "Socialinis institutas"
Apie įmonę
Paslaugos
Patirtis
Rekomendacijos
Kontaktai
 
UAB "Faktumas"
Apie įmonę
Paslaugos
Patirtis
Rekomendacijos
Kontaktai
 
UAB "Viremida"
Apie įmonę
Paslaugos
Patirtis
Rekomendacijos
Kontaktai
 
UAB "Lyderio grupė"
Apie įmonę
Paslaugos
Patirtis
Rekomendacijos
Kontaktai
 
UAB "Statybų techniniai sprendimai“
Apie mus
Paslaugos
Patirtis
Rekomendacijos
Kontaktai
 
 
 
Naujienos
2015-09-24
Nauja techninių pagalbos priemonių skyrimo tvarka reikalauja atsakingesnio jų vartotojų požiūrio Plačiau
 
2015-09-24
Bendras Latvijos-Lietuvos projektas „Neįgalių socialinių įmonių konkurencingumo didinimas“ Plačiau
 
Skaityti visas naujienas

„Bičiulystė“, 2011, Nr.9; www.biciulyste.lt

Prieš 2 metus įkurta valymo paslaugas teikianti socialinė neįgaliųjų įmonė „BSS grupė“, veiklą pradėjusi nuo kelių darbuotojų, šiuo metu jau yra įdarbinusi daugiau kaip 200 žmonių. 90 proc. iš jų – neįgalieji. Tai, ko gero, vienintelė įmonė šalyje, suteikusi darbą tokiam dideliam būriui neįgaliųjų. „BSS grupės“ planuose – ateityje jį dar padvigubinti.


„BSS grupės“ darbuotoja Marija Stakeliūnienė

Teko praminti takus
Neįgaliųjų socialinę įmonę įkūręs Donatas Plečkaitis pasakoja, kad veiklos pradžia nebuvo lengva, iki 2010 m. „BSS grupė“ bendradarbiavo tik su privačiu sektoriumi. Valymo paslaugas iš jų pirko tik privačios įmonės, valstybinės įstaigos, nors ir įpareigotos viešųjų pirkimų įstatymo 5 proc. pirkimų vykdyti iš neįgaliųjų socialinių įmonių, buvo siekiamybė. „BSS grupės“ savininkas susidūrė su abejingumu ir nesupratimu, kas yra neįgalusis ir kokios jo galimybės, kiek savo darbu jis gali būti naudingas visuomenei. „Vieną kartą per kokį nors projektą kelis litus neįgaliesiems skyrę žmonės jaučiasi tarsi atlikę savo pareigą, padėję ir nebenori nieko daugiau žinoti“, – apie socialinės atsakomybės suvokimą kalba D. Plečkaitis.
Bedirbant jam teko susidurti ir su stebinančiais motyvais. „Dažnai savo nenorą bendradarbiauti su socialine neįgaliųjų įmone potencialūs mūsų paslaugų pirkėjai pagrįsdavo tuo, kad esą neįgaliųjų bedarbių padėtis yra geresnė, nei sveikųjų bedarbių. Mat pastarieji, priešingai nei neįgalieji, jokių pašalpų ar išmokų negauna, – apie nesupratimą, su kuriuo teko ne kartą susidurti, kalba D. Plečkaitis. – Tokiu atveju tiesiog paklausdavau, ar tas žmogus norėtų apsikeisti vietomis su neįgaliuoju ir gauti tas išmokas. Kol kas nesutikau tokio, kuris norėtų.“

Įstatymams reikia kontrolės
2010 m., prisijungus prie Neįgaliųjų socialinių įmonių sąjungos (NSĮS) ir suradus bendraminčių, kurie siekia panašių tikslų, padėtis ėmė keistis. Atsirado įstaigų iš valstybinio sektoriaus, kurios ne tik deklaruoja savo socialinį atsakingumą, bet ir iš tikrųjų yra atsakingos. „BSS grupės“ paslaugas perka Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Kauno technologijos universitetas, Lietuvos Respublikos Aukščiausiasis Teismas, Valstybės turto fondas, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija ir kt. „Žinoma, mums teko pamindyti Viešųjų pirkimų tarnybos slenksčius aiškinantis, kodėl nesilaikoma įstatymo, kuriuo valstybinės įstaigos 5 proc. viešųjų pirkimų turi vykdyti iš neįgaliųjų socialinių įmonių“, – apie pastangas išjudinti sistemą kalba D. Plečkaitis.

Pagrindine priežastimi, dėl kurios nesilaikoma įstatymo reikalavimų, „BSS grupė“ vadovas įvardija kontrolės stoką. „Apie 20–30 proc. dabartinių mūsų paslaugų pirkėjų sudaro valstybinis sektorius. Atsiranda įstaigų, kurios net neraginamos nori pradėti bendradarbiauti. Tai rodo, kad visuomenė keičiasi ir jos supratimas apie neįgalumą plečiasi. Dabar jis nebeatrodo užkrečiamas...“, – apie teigiamus bendradarbiavimo pokyčius kalba įmonės savininkas. Šiuo metu bendradarbiaujama su daugiau kaip 50 užsakovų, su jais sudaromos sutartys ne trumpiau nei 1 metams. „Pastebėję neįgalaus darbuotojo pastangas ir lojalumą, paslaugų pirkėjai nori bendradarbiauti toliau. Tai – mūsų siekis. Norime ne tik įsteigti darbo vietą, bet ir užtikrinti ilgalaikį darbą neįgaliajam“, – kalba D. Plečkaitis.
 
Darbuotojų ieško patys
Atėjusiam į šią veiklą 5 metų verslo konsultavimo darbo patirtį turinčiam D. Plečkaičiui reikėjo sukurti sistemą, kuri užtikrintų darnų įmonės darbą ir plėtrą. Šiandien sėkmingai dirbanti socialinė neįgaliųjų įmonė „BSS grupė“ turi savo padalinius Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, kurie kuruoja mažesnius miestus. Įmonė teikia visas įmanomas valymo paslaugas, kurios pasiekiamos visoje Lietuvoje. Sukurta duomenų bazė, kurioje kaupiami potencialių darbuotojų duomenys. Vos 20–30 proc. įdarbintų neįgaliųjų į „BSS grupę“ atėjo per darbo biržą, daugiausia žmonių įdarbinta pačiai įmonei ieškant, dedant skelbimus, bendradarbiaujant su NSĮS.
Į skelbimus atsiliepę ar darbo patys ieškantys neįgalieji kviečiami ateiti į „BSS grupės“ padalinį, kur su jais pasikalbama. „Pasirinkome gyvą bendravimą, pokalbį su neįgaliaisiais, nes darbo patirtis parodė, kad vos 10 proc. iš ateinančių neįgaliųjų yra motyvuoti dirbti. Jei negalime žmogaus įdarbinti iškart – įtraukiame jį į duomenų bazę, šiuo metu joje apie 1,5 tūkst. neįgaliųjų“,– apie darbuotojų paiešką pasakoja D. Plečkaitis.
Į šią įmonę valymo darbams atlikti darbinami tik neįgalieji. Įmonės vizija – pritaikyti padalinių aplinką arba keltis į naujas patalpas, kad dirbti galėtų ir rateliais judantys neįgalieji. Juos planuojama darbinti administracijoje.
 
Su neįgaliaisiais dirbama kitaip
D. Plečkaitis pasakoja, kad įmonės administracijos darbuotojai ne tik yra savo srities specialistai, bet turi ir psichologinių įgūdžių, reikalingų bendraujant su neįgaliaisiais. „Sudarydami naują bendradarbiavimo sutartį visada pasikalbame su užsakovais, paaiškiname, kad bendraujant su mūsų darbuotojais reikia atsargumo ir atidumo. Neįgalieji į viską reaguoja daug jautriau, neapgalvota pastaba ar pakeltas tonas gali sužlugdyti žmogaus motyvaciją ir norą dirbti“, – kalba savininkas. Įdarbintam neįgaliajam reikia ilgesnių apmokymų, pirmosiomis dienomis su juo nuolat būna vadovas, kuris dirba kartu, parodo ir paaiškina, kaip viską reikėtų atlikti. Kartais apmokymai užtrunka iki savaitės, čia neužtenka atvažiavus į objektą paaiškinti, kas turi būti padaryta, reikalingi išsamesni nurodymai.
 
Nuoširdumu tiki ne visi
„BSS grupės“ vadovas neneigia susiduriantis su skeptišku požiūriu į veiklą ir išankstine nuostata, esą neįgaliaisiais įmonėje tik prisidengiama siekiant subsidijų. „Esame gavę subsidijų iki 20 darbo vietų įsteigti, likusias įkūrėme savo lėšomis (daugiau kaip 180). Darbo vietos pritaikymo subsidija nesinaudojame, sunku įsivaizduoti, kaip, tarkim, administracijoje dirbantiems neįgaliesiems pritaikyčiau darbo vietą, atlikčiau reikalingus remonto darbus, o ten pat dirbantiems sveikiesiems – palikčiau tokią, kokia yra. Iš pat pradžių stengiamės, kad tos darbo vietos būtų tinkamos neįgaliajam, kad nereikėtų papildomo pritaikymo“, – kalba D. Plečkaitis. – Dėl šios subsidijos kreipsimės tuo atveju, jei teks įrengti keltuvą, kad administracijoje galėtų dirbti rateliais judantys neįgalieji.“
Iš dalies su tokiu skeptišku požiūriu susijusi nepakankama darbo biržos socialinių neįgaliųjų įmonių kontrolė. „Į socialinės įmonės statuso suteikimą žiūrima labai formaliai, nesigilinama į pateiktą veiklos planą – pakankamas jis, o gal neįvykdomas... Suteiktas statusas gali būti atimtas nebent teoriškai, kol kas to nėra nutikę. Ne paslaptis, kad yra įmonių, prisidengiančių šiuo statusu. Dėl jų ir kenčia socialinės įmonės reputacija apskritai“, – skeptiško požiūrio ištakas komentuoja socialinės neįgaliųjų įmonės savininkas.
Be to, ir subsidijomis šioje įmonėje nepiktnaudžiaujama. Protingas gaunamų lėšų panaudojimas leidžia įmonei mokėti atlyginimą, 10–20 proc. didesnį už minimalų. „Natūralu, kad, norėdami išlaikyti darbo vietas, turime siūlyti ir konkurencingas kainas, todėl kartais, ypač gavę mažesnius užsakymus, negalime mokėti didesnių už minimalius atlyginimų. Bet, turėdami galimybę, tikrai stengiamės mokėti daugiau“, – kartais susidarančias finansiškai sudėtingas situacijas komentuoja D. Plečkaitis. Siūlomų įmonės paslaugų kaina yra vidutinė, lyginant su rinkoje esančiais 300 valymo paslaugas teikiančių konkurentų.
 
Kelias nelengvas
Net sąžiningai dirbant ir siekiant įdarbinti kuo daugiau neįgaliųjų, atsiranda netikėtų keblumų – vasario 15 d. vyko viešas teismo posėdis, kuriame nagrinėta civilinė byla, trečiuoju asmeniu įtraukusi „BSS grupę“. Ginčas kilo dėl Kultūros ministerijos paskelbtų viešųjų pirkimų, kurie buvo rezervuoti socialinėms įmonėms, taip vykdant „pareigą ne mažiau kaip 5 proc. visų supaprastintų pirkimų atlikti iš socialinių įmonių“. Konkursą laimėjo „BSS grupė“. Kaip teigiama Vilniaus apygardos teismo sprendime, paskelbus rezultatus, UAB „Corpus A“ kreipėsi į Kultūros ministeriją, „prašydamas panaikinti visus konkurse priimtus sprendimus, nutraukti pirkimo procedūras bei skelbti naują pirkimą, atsisakant rezervuotos teisės dalyvauti pirkimuose“. Kultūros ministerijai atmetus pretenziją, UAB „Corpus A“ kreipėsi į teismą dėl to, kad ministerija pažeidė viešųjų pirkimų įstatymo nuostatas, neužtikrino realios konkurencijos. Teismo sprendimu ieškinys atmestas ir panaikinta laikinoji apsaugos priemonė, neleidusi Kultūros ministerijai sudaryti sutarties su konkursą laimėjusia socialine neįgaliųjų įmone „BSS grupė“.
Tai pirmasis bylinėjimasis, į kurį įtraukta socialinė neįgaliųjų įmonė. Iki šiol neįgaliuosius darbinančios socialinės įmonės nedalyvavo teismo procesuose net kaip trečiosios šalys. „BSS grupė“ dėl teismo proceso daugiau kaip pusmetį negalėjo pradėti valymo darbų Kultūros ministerijoje. „Nors konkursą laimėjome, darbų pradėti ir neįgaliųjų darbinti negalėjome. Bet dėl tvirtos Kultūros ministerijos pozicijos ir palankaus teismo sprendimo ginčas išspręstas, galėsime imtis darbo“, – apribotą veiklą komentuoja D. Plečkaitis.
 
Šviesios perspektyvos
Jauna ir aktyvi komanda stiprina bendradarbiavimą su esamais ir potencialiais paslaugų pirkėjais, plečia veiklą ir ateityje planuoja padvigubinti darbuotojų skaičių. Tai užtikrintų darbo vietas dar 200 neįgaliųjų. Įdirbis, toli siekiantys tikslai ir nuoširdus rūpestis neįgaliaisiais leidžia tikėti, kad yra įmonių, kurios vykdo socialinę misiją, prisiima kitų ignoruojamas pareigas. Tai vienas iš retų šaukštų medaus ne itin saldžiame neįgaliųjų gyvenime.
 
Olia MACIULEVIČIŪTĖ
 
„Bičiulystė“, 2011, Nr.9; www.biciulyste.lt